هشدار امنیتی پادویش درخصوص حملات سایبری

به گزارش پادویش با توجه به حملات سایبری اخیر به برخی از سازمانها و بررسی‌های صورت گرفته، بیش از ۲۰ فایل بدافزاری برای پلت‌فرم‌های متفاوت ویندوز، ESX و سفت‌افزار کشف و نمونه‌برداری شده است
تمامی این بدافزارها از تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۹ توسط پادویش تشخیص‌ داده شده و از آلودگی به آنها جلوگیری می‌شود.
شایان ذکر است که هیچ‌کدام از این فایل‌ها تا این لحظه توسط آنتی‌ویروس‌های جهانی تشخیص داده نمی‌شوند.
لازم به ذکر است که با توجه به سطح پیشرفته نفوذ و حملات سایبری انجام شده که با شناخت کامل از شبکه قربانی صورت گرفته است، در خصوص امن‌سازی لازم است حتما سیاست‌های دفاع در عمق با اولویت بالا رعایت گردد که در ادامه به برخی از مهمترین نکات اشاره می‌شود:
1. تمامی دسترسی های سطح ادمین به اکتیودایرکتوری مورد بازبینی قرار گرفته و حتی‌المقدور پسوردهای قبلی اکانت‌های ادمین به سرعت تغییر نماید.
همچنین نسبت به قرارگیری اسکریپت لاگین و استارتاپ حساس بوده و این موارد بررسی گردد.
2. تمامی دسترسی های سطح روت به سرورهای ESX, Xen, انواع Linux و انواع ویندوز سرورهای نصب شده بر روی سرورهای فیزیکی مورد بازبینی قرار گرفته و حتی‌المقدور رمز اکانت های روت/ ادمین بازنشانی گردد.
3. سرویس SSH را در سرورهای ESX غیرفعال نمایید.
4. دسترسی پورت‌های ILO در سرورهای HP از شبکه کاملا قطع شود.
5. دسترسی از راه دور به شبکه در ساعات غیرکاری حتی‌المقدور محدود گردد و از VPN (مبتنی بر کلید خصوصی نرم‌افزاری یا توکن) به جای اتصال مستقیم به سرورها استفاده شود.
6. سامانه‌های ثبت وقایع شبکه مورد بازیینی قرار گرفته و تمامی رخدادهای امنیتی و پیکره‌بندی سیستم ها را شامل شود. نسبت به تلاش برای دسترسی به پورت‌های ILO یا SSH به سرورها و دسترسی‌های ریموت خارج سازمان حساس بوده و موارد هشدار را با اولویت پیگیری نمایید.
7. تهیه پشتیبان منظم از داده‌ها بر روی رسانه‌های آفلاین و اطمینان از صحت پشتیبان‌ها

نوشته های مرتبط