پروتکل SMB چیست؟

 پروتکل SMB چیست؟ 
یکی از پروتکل‌های مرسوم که کاربرد اصلی آن انتقال فایل و استفاده از چاپگر در داخل شبکه است. توسط این پروتکل می‌توان منابعی که فایل‌ها را به اشتراک گذاشته‌اند و همچنین سرویس‌گیرنده‌ها را مدیریت کرد.

(SMB 1.0 (1984: ایجاد شده توسط آی بی ام برای به اشتراک گذاری فایل در DOS. قفل اپورتونیستی (OpLock) را به عنوان یک مکانیزم ذخیره سازی برای مشتری طراحی کرده تا ترافیک شبکه را کاهش دهد.

(CIFS (1996: زبان SMB توسعه یافته مایکروسافت که در ویندوز ۹۵ عرضه شده است. پشتیبانی از اندازه فایل های بزرگتر، انتقال مستقیم بر روی TCP / IP و لینک های نمادین و لینک های سخت افزوده شده است.

(SMB 2.0 (2006: با ویندوز ویستا و ویندوز سرور ۲۰۰۸ منتشر شده است. برای بهبود عملکرد، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری افزایش یافته و پشتیبانی از شتاب WAN افزوده شده است.

(SMB 2.1 (2010: با ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2 و ویندوز ۷ معرفی شده است. مدل لیزینگ مشتری oplock جایگزین OpLock برای افزایش ذخیره و بهبود عملکرد است. به روز رسانی های دیگر شامل پشتیبانی از حداکثر انتقال حداکثر (MTU) و بهبود بهره وری انرژی است که مشتریان را با فایل های باز از یک سرور SMB به حالت sleep فعال می کند.

(SMB 3.0 (2012: در ویندوز ۸ و ویندوز سرور ۲۰۱۲ عرضه شده است. برای بهبود در دسترس بودن، عملکرد، تهیه نسخه پشتیبان، امنیت و مدیریت، چندین نسخه قابل ارتقا وجود دارد. قابل توجه ویژگی های جدید شامل SMB Multichannel، SMB مستقیم، شکستن شفاف دسترسی مشتری پشتیبانی از VSS از راه دور، رمزگذاری SMB و بیشتر.

(SMB 3.02 (2014:در ویندوز ۸٫۱ و ویندوز سرور ۲۰۱۲ R2 معرفی شده است. شامل به روز رسانی عملکرد و توانایی به طور کامل غیر فعال کردن پشتیبانی CIFS / SMB 1.0، از جمله: حذف باینری مربوط.

(SMB 3.1.1 (2015: با ویندوز ۱۰ و ویندوز سرور ۲۰۱۶ منتشر شده است. پشتیبانی از رمزنگاری پیشرفته، یکپارچگی قبل از شناسایی برای جلوگیری از حملات در یک سو مردانه و شمشیر گویش خوشه ای، از سوی دیگر به روز رسانی ها اضافه شده است. در سال ۲۰۱۷ حملات WannaCry و Petya ransomware یک آسیب پذیری در SMB 1.0 را برای بارگیری نرم افزارهای مخرب بر روی مشتریان آسیب پذیر و گسترش آن در بین شبکه ها مورد استفاده قرار دادند. مایکروسافت پس از آن یک پچ را منتشر کرد، اما متخصصان توصیه کرده اند که کاربران و مدیران گام دیگری برای غیر فعال کردن SMB 1.0 / CIFS در تمام سیستم ها داشته باشند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *