اسپلانک چیست؟

اسپلانک (Splunk) یک پلتفرم نرم افزاری قدرتمند برای جمع‌آوری لاگ‌ها ، جستجو ، نظارت ، آنالیز و تحلیل اطلاعات می باشد. نرم افزار اسپلانک با پردازش حجم انبوه لاگ‌های تولید شده توسط نرم‌افزارها ، تجهیزات امنیتی و …، اطلاعات ارزشمندی را کشف می‌کند که با نظارت ساده قابل رویت نیستند.

به‌ بیان دیگر اسپلانک داده‌های خام را گردآوری و فهرست بندی کرده ، سپس بر اساس قواعد ساختارمندی ارتباط معناداری بین داده‌ها ایجاد می‌کند. همچنین با استفاده از نرم افزار splunk ، به‌راحتی می‌توانید بر روی تمام داده‌ها با هر نوع تنوع و فیلتری ، عملیات جستجو را انجام دهید و نتایج به دست آمده را به‌ روش های مختلفی از جمله نمودارهای گرافیکی مشاهده کنید. در واقع ، توسط نرم‌افزار Splunk، جستجوی یک داده خاص در دسته‌ای از داده‌های پیچیده ، راحت انجام می‌شود.

عملکرد اسپلانک شبیه عملکرد گوگل برای داده‌های موجود در بستر اینترنت است. گوگل داده‌های ورودی کاربران را جمع‌آوری و دسته‌بندی می‌کند، سپس برای کاربران دیگر این قابلیت را فراهم می‌کند که با جستجوی عبارت مورد نظر خود بتوانند به نتیجه درست برسند. این دسته‌بندی‌ها مطابق الگوهای خاصی انجام می‌شود و قوانینی برای این موتور جستجو در نظر گرفته‌شده که کاربران بتوانند نتیجه درست و دقیق جستجوی خود را در کمترین زمان و با هر دستگاهی از جمله لپ‌تاپ، ای پد ، موبایل و… به دست بیاورند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *