باج افزار چیست و چگونه DLP کمک می کند از باج افزارها دور بمانیم.

با توجه به میزان آسیبی که ممکن است توسط هکرها وارد شود، باور کردن آن سخت است. تعداد حملات باج افزار تنها در سال 2022 تقریباً 13 درصد افزایش یافته است، که معادل کل افزایش پنج سال گذشته در مجموع است (بر اساس گزارش بررسی نقض داده های 2022 Verizon).

اوضاع را بدتر می‌کند، گروه‌های باج‌افزار در حال حاضر درست مانند مشاغل معمولی عمل می‌کنند و بخش‌های بازاریابی و تیم‌های توسعه محصولاتی مانند RaaS (باج‌افزار به عنوان یک سرویس) را راه‌اندازی می‌کنند. مشابه «نرم‌افزار به‌عنوان سرویس» که بسیار غیرقانونی‌تر است، این مدلی است که در آن مجرمان برای استفاده از نرم‌افزارشان به مجرمان دیگر پول می‌دهند و در ازای آن، بخشی از سود را تقسیم می‌کنند. این تقریباً نابغه است، با این تفاوت که امروزه یکی از خطرناک ترین حملات امنیت سایبری است که سازمان ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

همه اینها به این معنی است که هر سازمانی نیاز به راه اندازی یک سیستم مدیریت امنیت اطلاعات خوب – سریع دارد.
به یاد داشته باشید، در حالی که باج افزار یک تهدید جدی امنیت سایبری است، در نهایت تنها روشی برای کسب درآمد از دسترسی غیرمجاز به سیستم های یک سازمان است. برای جلوگیری از نفوذ باج افزار به شبکه شما، بسیار مهم است که مسیرهایی را که مهاجمان برای ورود استفاده می کنند مسدود کنید.

ابتدا، اجازه دهید نگاهی عمیق‌تر به باج‌افزار چیست و چرا یکی از بزرگترین تهدیدها برای امنیت سایبری کسب‌وکار است، بیاندازیم. سپس، به روش‌هایی می‌پردازیم که سازمان‌ها می‌توانند از طریق باج‌افزار از خود در برابر از دست دادن داده‌ها محافظت کنند.

باج افزار چیست؟

باج افزار نوعی نرم افزار مخرب (بدافزار) است که برای اخاذی از قربانیان با گروگان نگه داشتن اطلاعات آنها طراحی شده است. اساساً، باج‌افزار فایل‌های قربانی را رمزگذاری می‌کند یا آنها را از سیستم خود قفل می‌کند و در ازای دریافت کلید رمزگشایی یا دسترسی به سیستم، مبلغی را طلب می‌کند.

باج‌افزار معمولاً از طریق تاکتیک‌های مهندسی اجتماعی، مانند ایمیل‌های فیشینگ، یا با یافتن و استفاده از آسیب‌پذیری‌ها در نرم‌افزارهای قدیمی یا اقدامات امنیتی ضعیف وارد سیستم می‌شود.

هنگامی که بدافزار بر روی سیستم قربانی قرار می گیرد، فایل ها را رمزگذاری می کند یا کاربر را از سیستم خود قفل می کند. سپس پیامی را نشان می دهد که در ازای دریافت کلید رمزگشایی یا دسترسی، درخواست پرداخت می کند، که اغلب با تماس مهاجم همراه است.

باج‌افزار اغلب مهلتی برای پرداخت تعیین می‌کند و تهدید می‌کند که در صورت عدم رعایت مهلت، فایل‌ها را حذف یا برای همیشه رمزگذاری می‌کند.

داده هایی که از طریق استفاده از باج افزار به سرقت می روند، اغلب در شبکه تاریک فروخته می شوند. پرداخت باج، بازگشت امن آن به خانه را تضمین نمی کند – در نهایت، شما با جنایتکارانی سر و کار دارید که انگیزه پول دارند، نه وجدان خوب.

باج افزار چگونه وارد کامپیوتر یا شبکه می شود؟

باج افزار می تواند از طرق مختلفی وارد سیستم شود، از جمله:

  • ایمیل‌های فیشینگ: این روش فریب دادن کسی است که اطلاعات حساسی مانند اعتبار ورود به سیستم یا داده‌های مالی را از طریق ایمیل یا سایر ارتباطاتی که به نظر می‌رسد از یک منبع قانونی است، دریغ کند. باج افزار اغلب از طریق ایمیل های فیشینگ که حاوی پیوست های مخرب یا پیوندهایی به وب سایت های آلوده هستند، پخش می شود.
  • آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزار: این شامل شناسایی نقاط ضعف در سیستم‌ها، برنامه‌ها یا شبکه یک سازمان و سوءاستفاده از آنها برای دسترسی به آن است.
  • دانلودهای Drive-by: باج‌افزار را می‌توان بدون اطلاع قربانی از طریق وب‌سایت‌ها یا تبلیغات آلوده در سیستم قربانی دانلود کرد.
  • Botnets: این شبکه ای از رایانه ها یا دستگاه های آلوده است که می تواند از راه دور توسط یک مهاجم کنترل شود تا فعالیت های مخرب مختلفی از جمله حملات باج افزار را انجام دهد.

برای افراد و سازمان ها مهم است که اقداماتی را برای محافظت از خود در برابر باج افزار انجام دهند، از جمله به روز نگه داشتن نرم افزار، استفاده از رمزهای عبور قوی، آموزش کارکنان، و پیاده سازی نرم افزار پیشگیری از از دست دادن داده ها (DLP).

 

وقتی یک سیستم به باج افزار آلوده می شود چه اتفاقی می افتد؟

تصور کنید شخصی وارد خانه شما شده و تمام وسایل با ارزش شما را در گاوصندوقی که فقط خودش می تواند آن را باز کند قفل کرده است. زمانی که یک سیستم به باج افزار آلوده می شود، اساساً این اتفاق می افتد.

 

بنابراین، در واقع بسیار ساده است: نرم‌افزار مخرب – باج‌افزار – برخی یا همه فایل‌ها و اسناد یک سازمان را رمزگذاری می‌کند و آنها را غیرقابل دسترس می‌کند و مجرم سایبری که پشت آن حمله است، سپس برای انتشار داده‌ها درخواست پرداخت می‌کند.

داده هایی که می توانند قفل شوند و به طور بالقوه فاش شوند شامل همه چیز از داده های حساس مشتری و جزئیات مالی گرفته تا اسرار تجاری و استراتژی های بازاریابی است.

 

عواقب حمله باج افزار چیست؟

واضح‌ترین پیامد حمله باج‌افزار از دست دادن دسترسی به داده‌ها و سیستم‌های حیاتی است که می‌تواند به طور قابل توجهی در عملیات تجاری تداخل داشته باشد و منجر به زیان‌های مالی شود.

در برخی موارد، سازمان‌ها ممکن است مجبور شوند برای دسترسی مجدد به فایل‌های خود، باج را بپردازند، که می‌تواند هزینه بر باشد و بازگشت امن داده‌های رمزگذاری شده را تضمین نمی‌کند. چه باج افزار پرداخت شود یا نه، خطر لو رفتن داده های حساس قابل توجه است.

حملات موفقیت آمیز باج افزار می تواند منجر به موارد زیر شود:

  • زمان توقف: زمانی که سیستم ها رمزگذاری یا مسدود می شوند، ممکن است تا زمانی که باج پرداخت نشده یا داده ها بازیابی شوند، غیرقابل استفاده باشند. این می تواند منجر به خرابی قابل توجهی برای یک سازمان در حالی که تلاش می کند بهبود یابد. این زمان از کار افتادگی می تواند به ویژه برای مشاغلی که برای انجام عملیات خود به فناوری متکی هستند، پرهزینه باشد.
  • از دست دادن داده ها: حملات باج افزار می تواند منجر به از دست رفتن داده های مهم و اطلاعات حساس، از جمله داده های مشتری، سوابق مالی و اطلاعات تجاری محرمانه شود. اگر سازمان قربانی یک نسخه پشتیبان از داده های رمزگذاری شده نداشته باشد، از دست دادن آن داده ها می تواند دائمی باشد.
  • جریمه های نظارتی: بسیاری از صنایع دارای مقرراتی هستند که سازمان ها را ملزم به حفاظت از داده های مشتریان می کند. اگر داده ها در یک حمله باج افزار به خطر بیفتند، سازمان ممکن است مشمول جریمه ها و جریمه هایی بر اساس آن مقررات شود. به عنوان مثال، TISAX برای صنعت خودرو، HIPAA در مراقبت‌های بهداشتی، و NIS2 و GDPR تقریباً برای همه.
  • آسیب به شهرت: اگر اطلاعات حساس مشتری از طریق هر نوع حمله امنیت سایبری به سرقت رفته و/یا افشا شود، شهرت شرکت یا سازمان ممکن است آسیب ببیند. رفع این آسیب نیز می تواند دشوار باشد، به خصوص اگر سازمان تصور شود که در رویکرد خود به امنیت سایبری سهل انگاری کرده است.
  • زیان های مالی: زیان های مالی پس از حمله باج افزار می تواند ناشی از هزینه های اصلاحی، مانند بازیابی اطلاعات و بازیابی سیستم، و همچنین هزینه های خرابی، از دست رفتن بهره وری، کسب و کار کمتر به دلیل آسیب به شهرت، جریمه های قانونی، هزینه های قانونی و پرداخت های باج باشد. .
آیا باج افزار بدون پرداخت باج قابل حذف است؟

پرداخت باج به مجرمان در هر صورت، نه فقط به عنوان بخشی از تهدید امنیت سایبری، ممنوع است. هنگامی که باج درخواست می شود، مهم است که در درجه اول با مقامات مربوطه تماس بگیرید.

در برخی موارد، حذف باج افزار ممکن است بدون پرداخت باج امکان پذیر باشد. با این حال، این بستگی به نوع باج افزار و نحوه نصب آن بر روی سیستم دارد.

توجه به این نکته مهم است که تلاش برای حذف باج افزار بدون دانش و ابزار مناسب می تواند منجر به آسیب بیشتر به سیستم شود و به طور بالقوه فایل های رمزگذاری شده را غیرقابل بازیابی کند.

چگونه سازمان ها می توانند از خود در برابر حملات باج افزار محافظت کنند؟

باج افزار یک تهدید مهم برای مشاغل در هر اندازه و در همه صنایع است – امنیت سایبری مشاغل کوچک به همان اندازه مهم است که جلوگیری از از دست دادن داده برای شرکت های بزرگ. تاثیر آن می‌تواند برای هر کسی ویرانگر باشد، اما با ابزارها و استراتژی‌های مناسب، سازمان‌ها می‌توانند از خود در برابر این نوع حملات محافظت کنند.

با پیاده‌سازی نرم‌افزار DLP، سازمان‌ها می‌توانند جریان داده‌ها را در شبکه‌های خود نظارت و کنترل کنند، اطلاعات حساس را شناسایی و طبقه‌بندی کنند، و حملات باج‌افزار را در زمان واقعی شناسایی و پاسخ دهند.

در اینجا چند راه وجود دارد که سازمان ها می توانند از خود در برابر حملات باج افزار محافظت کنند:

به‌روزرسانی منظم نرم‌افزارها و سیستم‌ها: نرم‌افزارها و سیستم‌های قدیمی در برابر حملات باج‌افزار آسیب‌پذیرتر هستند، بنابراین ضروری است همه چیز را با آخرین وصله‌ها و به‌روزرسانی‌ها به‌روز نگه دارید.
از رمزهای عبور قوی و احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنید: رمزهای عبور قوی و احراز هویت دو مرحله ای می توانند از دسترسی مهاجمان به سیستم ها و شبکه ها جلوگیری کنند.
آموزش کارکنان: به کارمندان در مورد امنیت سایبری و اینکه چگونه می توانند نقش خود را برای محافظت از داده های حساس و جلوگیری از باج افزارها، تلاش های فیشینگ و سایر روش های حملات سایبری انجام دهند، آموزش دهید.
راه‌حل پیشگیری از از دست دادن داده (DLP) را پیاده‌سازی کنید: محصولاتی مانند نرم‌افزار DLP Safetica می‌توانند به سازمان‌ها کمک کنند تا با نظارت بر جریان داده‌ها، مسدود کردن فعالیت‌های مشکوک و ارسال هشدار درباره ناهنجاری‌ها، از داده‌های خود در برابر حملات باج‌افزار محافظت کنند.

چگونه DLP Safetica از سازمان شما در برابر باج افزار محافظت می کند

نرم افزارهای پیشگیری از دست دادن داده (DLP) مانند Safetica NXT یا Safetica ONE می توانند با نظارت بر جریان داده ها در یک سازمان، مانند اطلاعات مالی، داده های شخصی و مالکیت معنوی، به محافظت در برابر حملات باج افزار کمک کنند.

 

همچنین می‌تواند داده‌های حساس را شناسایی و طبقه‌بندی کند، که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا تعیین کنند کدام داده‌ها ارزشمند هستند و باید محافظت شوند، و اقدامات امنیتی را در جایی که بیشترین اهمیت را دارند، متمرکز کنند.

در زمینه حملات باج‌افزار، نرم‌افزار DLP می‌تواند با مسدود کردن فعالیت‌های مشکوک، مانند رمزگذاری فایل‌ها در خارج از ساعات کاری عادی یا انتقال حجم زیادی از داده‌ها به مقاصد ناشناخته، به جلوگیری از گسترش بدافزار کمک کند.

 

یک DLP اختصاصی بومی ابری حتی برای مشاغل کوچکتر راه حل عالی است. چرا؟ شما به سرور یا پایگاه داده خود نیاز ندارید. Safetica NXT برای اجرای کارآمد و قابل اعتماد در فضای ابری طراحی شده است. شروع به شناسایی تهدیدات و خطرات داخلی، جلوگیری از نشت داده ها و ثبت حوادث در عرض چند دقیقه کنید.

ما معتقدیم که امنیت هرگز نباید به بهای بهره وری باشد، مهم نیست اکوسیستم سازمان شما چقدر پیچیده است. ما مطمئن می‌شویم که با سازمان‌ها به‌گونه‌ای کار می‌کنیم که استرس را از بین ببریم، نه اینکه آن را انباشته کنیم.

نوشته های مرتبط